Leki i zioła na hemoroidy

Autor: admin

Styczeń 16, 2013 Na hemoroidy Polecane 1 Komentarz

Jakie leki na hemoroidy?

Hemoroidy są w terminologii medycznej określeniem splotu naczyń żylnych występującego w błonie śluzowej odbytnicy. Splot ten pełni bardzo ważną funkcję, mianowicie uszczelnia on odbytnicę. Normalnie hemoroidy są niewyczuwalne. Choroba spowodowana jest nieprawidłowościami w krążeniu krwi – zatrzymuje się ona w owym splocie żył. W wyniku tego zjawiska w błonie zaczynają powstawać niewielkie wypukłości przypominające guzki, które nazywane są guzkami krwawniczymi. Objawów jest kilka, jednak nie wszystkie muszą występować jednocześnie, aczkolwiek bardzo często i tak się zdarza. Wystąpić może świąd oraz pieczenie, natomiast do najbardziej przykrych objawów należą uczucie niecałkowitego wypróżnienia oraz sączenie, pojawianie się krwi na stolcu, bieliźnie. Hemoroidy są niewątpliwie chorobą nie tylko uciążliwą, lecz również wstydliwą. Stąd też niechęć do konsultowania objawów z personelem medycznym – jak się okazuje, w naszym kraju niewielka część osób dotkniętych tym problemem przyznaje się do jego istnienia. Niestety takie podejście zdecydowanie nie jest rozsądne, gdyż dolegliwość ta, nieleczona, pogłębia się z upływem czasu. Lepiej uporać się z chorobą od razu niż zwlekać aż do momentu, kiedy jedyną możliwością jest tylko przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu.

Co na hemoroidy? Dieta!

Sposób leczenia jest w dużej mierze zależny od tego, w jakiej fazie rozwoju znajduje się dolegliwość. Bardzo ważna jest dieta osoby cierpiącej na hemoroidy. Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, lekkostrawnych jest najważniejszą częścią terapii. Osoby borykające się z chorobą hemoroidalną powinny również pamiętać o wypijaniu minimum dwóch litrów wody dziennie. Odpowiednia dieta znacząco ułatwi życie zwłaszcza osobom mającym problemy z zaparciami i wypróżnianiem się. Oprócz tego warto zapoznać się z listą czynników, które sprawiają, że mamy większe szanse zachorować na hemoroidy. Jeśli póki co nie mamy problemów z tą dolegliwością, być może warto bardziej zatroszczyć się o profilaktykę: na liście są bowiem nie tylko czynniki niezależne od nas samych, lecz również takie, na które mamy wpływ. Mianowicie, dieta uboga w błonnik, jak również mało aktywny tryb życia. Niestety większość czynników to elementy, na które nie mamy żadnego wpływu, bądź też wpływ jedynie mocno ograniczony: praca w pozycji siedzącej bądź stojącej przez większość dnia, praca wymuszająca napinanie mięśni, częste zaparcia oraz biegunki. Prawdopodobieństwo wystąpienia objawów jest większe podczas ciąży oraz po porodzie, poza tym niestety zwiększa się wraz z upływem lat i starzeniem się naszego organizmu.

Leczenie farmakologiczne

Leki i zioła na hemoroidy

Rzecz jasna sama dieta nie wyeliminuje źródła dolegliwości, dlatego też pacjenci powinni sięgnąć po lekarstwa na hemoroidy. Dzięki temu można nie tylko złagodzić objawy, lecz również zlikwidować przyczynę. Oto najpopularniejsze sposoby:

  • maść na hemoroidy – zawiera składniki łagodzące stan zapalny, jak również znieczulające i ściągające, takie jak: Proctoglyvenol, Hemorol oraz Hemorectal. Maści, jak również żele to środki bardzo często polecane przez lekarzy zajmujących się problemem hemoroidów. Dlaczego? Przede wszystkim, tego rodzaju produkty działają miejscowo co sprawia, że są niezwykle skuteczne. Drugim czynnikiem jest niewątpliwie łatwość aplikacji – do większości produktów dołączony jest aplikator, dzięki któremu pacjent jest w stanie nałożyć maść również w wewnątrz kanału odbytniczego. Ma to duże znaczenie, ponieważ wszystkie dotknięte chorobą miejsca mają kontakt z substancjami zawartymi w maści. Jaka maść na hemoroidy jest najlepsza? Zdecydowanie największe rezultaty można zaobserwować podczas stosowania maści, które również pozytywnie wpływają na ciśnienie krwi w kanale odbytu. Powodują one, że ciśnienie ulega zmniejszeniu, co w leczeniu hemoroidów jest istotne.
  • czopki na hemoroidy – uważa się, że leczenie przy pomocy czopków przynosi bardzo dobre rezultaty. Przemawia za tym chociażby fakt, iż z uwagi na drogę podania, wchłanianie leku następuje szybko, a ponadto – wchłonięta zostaje zdecydowana większość substancji leczniczych. Czopki to zdecydowanie bardzo dobry lek na hemoroidy. W ich skład wchodzą zazwyczaj identyczne substancje, co w przypadku maści, stąd też także działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz łagodzą lub nawet eliminują problem występowania świądu.
  • tabletki na hemoroidy – powinny być częścią kuracji, jako, że wspomagają one leczenie miejscowe. Środki podawane doustnie są zazwyczaj dopełnieniem leczenia w postaci maści czy czopków. Lekarstwo na hemoroidy w formie tabletek zawiera składniki, dzięki którym możliwe jest zwiększenie napięcia naczyń krwionośnych, jak również zmniejszenie przepuszczalności naczyń włosowatych, tak zwane flawonoidy. Dodatkowo, leki na hemoroidy działają, podobnie jak czopki i maści, przeciwzapalnie.
  • zioła na hemoroidy – zazwyczaj można spotkać się z negatywnym nastawieniem lekarzy w stosunku do niekonwencjonalnych, naturalnych metod leczenia, jednak jak się okazuje, napar z kory dębu to lek na hemoroidy polecany przez wielu lekarzy. Zanim zaczniemy „nasiadówki” powinniśmy wiedzieć, że wysoka temperatura naparu wpłynie mało korzystnie na żylaki odbytu. Z tego powodu zaleca się zaparzenie naparu (jedna łyżka kory dęby na jedną szklankę), po czym konieczne jest jego wystudzenie. Optymalna temperatura płynu powinna wahać się w granicach od 25 do 30 stopni w skali Celsjusza. Jak wykorzystać tak przygotowany wywar? Sposoby są dwa: możemy bezpośrednio zamoczyć odbyt bądź posłużyć się gazikami, które następnie należy przykładać do ujścia odbytnicy. Oprócz kory dęby stosować można również napar z kory i kwiatów kasztanowca czy oczaru wirginijskiego.
  • domowe sposoby – z problemem hemoroidów ludzie musieli sobie radzić dużo wcześniej bez pomocy specjalistycznych leków, stąd też w medycynie ludowej stosowano też inne metody, dzięki którym życie z tą dolegliwością stawało się mniej uciążliwe. W tym celu używano cebuli, którą najpierw należało ugotować, a następnie wycisnąć. Sok wyciśnięty z cebuli przy pomocy wacików nanoszono na zmienione chorobowe miejsca.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.3/10 (10 votes cast)
Ostatnie komentarz
  1. pola29

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *