Jak leczyć hemoroidy?

Hemoroidy to niezwykle uciążliwa dolegliwość, którą znacząco potrafi utrudnić codzienne czynności. Szacuje się, że na tę chorobę cierpi nawet połowa populacji. Większość osób utożsamia je z żylakami, występującymi w okolicach odbytu. Tymczasem sam termin hemoroidy pochodzi z języka greckiego, od wyrazu hemoroides, który oznacza dosłownie przepływ krwi i dotyczy zdrowych struktur. Czasem jednak pojęcie to nieco zmieniło znaczenie i dzisiaj odnosi się ono to obrzęków o wielkości ziarna grochu występujących w okolicach odbytu.

Jakie więc są objawy hemoroidów i co powinno nas zaniepokoić? Otóż najczęściej, na samym początku pojawia się sporadyczne krwawienie z odbytu podczas oddawania stolca lub tuż po. Warto dodać, że jeżeli objawy te zbagatelizujemy, to skutkiem możemy być nawet anemia. Innym istotnym objawem hemoroidów jest również ból. Pojawia się wrażenie ciała obcego, swędzenie a także uczucie ciężkości odbytu. W razie zaawansowanej, ból ten może być silnie piekący a nawet kłujący. Wówczas następuje zapalenie lub ropienie guzków krwawicowych. Należy mieć na uwadze, że ból wcale nie musi być ciągły, ale może pojawiać się przy zmęczeniu fizycznych lub przy zaparciach.

Przy hemoroidach, niezwykle ważne jest to, aby odpowiednio szybko udać się do lekarza. Jeśli tylko pojawia się krwawienie z odbytu, ból staje się uciążliwy, to nie należy zwlekać. Już początkowe, rutynowe badanie proktologiczne umożliwia dopasowanie właściwej metody leczenia, dostosowanej do fazy rozwoju choroby. Dzięki temu możliwe jest też wykluczenie innych, poważniejszych schorzeń. Guzki krwawnicze wykryte w początkowym etapie, można z powodzeniem leczyć za pomocą odpowiedniej diety czy też środkami farmakologicznymi.

Jak leczyć hemoroidy

Samo kontrolowanie hemoroidów, polega na przestrzeganiu kilku zasad higieny oraz diety. Nie można tu zapominać o podstawowej aktywności fizycznej. Lekarza zalecają wszystkim cierpiącym na tę chorobę, przemywać okolice odbytu letnią wodą ze ster idolem. Złagodzi to swędzenie, bez konieczności stosowania preparatów farmakologicznych. Należy także stosować kremy i płyny do higieny intymnej. Leczenie hemoroidów wspomagają nasiadówki. Należy do wody dodać wyciąg z kory dębu lub kwiatu nagietka. Ciepłe kąpiele z dodatkiem ziół takich jak rumianek również pomagają złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Należy tu zaznaczyć, że przemycie bolących miejsc zimną wodą przynosi tylko chwilową ulgę, po której na ogół następuje skurcz mięśni. Z tego też powodu, metoda ta nie jest zalecana.

Na początkowym etapie choroby hemoroidalnej podstawą jest również zmiana nawyków żywieniowych. Pozwoli to uniknąć zaparć oraz uciążliwego bólu. Dlatego też, większość specjalistów zaleca wzbogacanie diety o produkty z dużą ilością błonnika. Niezwykle ważne jest też picie nawet dwóch, trzech litrów płynów na dobę.

Znaczącą poprawę mogą przynieść też ogólne lub miejscowe leki naczyniowe. Dzięki nim obrzęk oraz stan zapalny zostaną zmniejszone. W aptekach można znaleźć różne maści zapobiegające postępowi choroby oraz przynoszące ulgę. Tego rodzaju środki zawierają rozmaite ziołowe mikstury, takie jak choćby wyciąg z kasztanowca, liści i kory oczaru, ziarnopłonu wiosennego czy piwonii lekarskiej. W ich składzie znajdują się też leki przeciwświądowe i przeciwzapalne.

W kolejnych etapach zaawansowania choroby, leczenie sprowadza się do różnych zabiegów. Wyższy stopień zaawansowania choroby, objawia się tym, że guzki krwawnicze zaczynają wypadać. Jak więc wyglądają te zabiegi? Otóż mogą one przyjmować formę bardziej lub mniej inwazyjną. Nieraz konieczna może się okazać operacja. Na ogół leczenie w późniejszym etapie choroby sprowadza się do zabiegów wykonywanych za pomocą anoskopu. Jest to specjalny wziernik, dzięki któremu widoczne są wszelkie zmienione chorobowo okolice odbytu. Zwykle zabiegi te są przeprowadzane w warunkach ambulatoryjnych i nie wymagają nawet znieczulenia. Ten prosty zabieg wywołuje martwicę guzków krwawniczych, w efekcie czego zmniejszają się one lub też odpadają. Z kolei metody bardziej inwazyjne, czyli instrumentalne, to na przykład skleroterapia. Polega ona na wstrzyknięciu w okolicę guzków specjalnej substancji, która uniedrożnia żylaki i powoduje ich martwicę. Znaną formą leczenia jest też tak zwana ligatura żylaków odbytu metodą Barrona. Jest to seria zabiegów polegających na zakładaniu gumowych podwiązek u podstawy guzków krwawniczych. W niektórych przypadkach, stosuje się zmniejszanie lub usuwanie guzków poprzez ich zamrożenie, a więc krioterapię. Części pacjentów lekarze zalecają również fotokoagulację podczerwienią. Wówczas guzki usuwane są energią cieplną, uzyskiwaną przy pomocy lampy halogenowej.

Wymienione powyżej metody instrumentalne pozwalają znacząco ograniczyć leczenie operacyjne. Obecnie operacje wykonuje się u około 20% chorych. Do najpopularniejszych metod leczenia operacyjnego należą metody Fergusona oraz Longo. Metoda Fergusona stosowana jest przy obfitym krwawieniu i wówczas po wycięciu żylaków odbytu, błona śluzowa jest szczelnie zaszywana. Z kolei metoda Longo polega na wycięciu błony śluzowej nad zmienionymi chorobowo miejscami.

Miejmy więc na uwadze, by zawsze w razie jakichkolwiek, początkowych objawów hemoroidów, udać się do lekarza.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.0/10 (13 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *